top of page

YEMEMELİYİM!

Updated: Nov 19, 2023


YEMEMELİYİM

YEMEMELİYİM

Bir besine karşı gösterdiğiniz “aşırı bir sakınma, ondan kaçma, yememek için çaba sarf etme” gibi davranışlar sırasında aslında onunla aranızda çok daha güçlü bir bağ kurmaya başlıyorsunuz. Ondan uzak durma fikri ile uğraşırken aranızda çok daha şiddetli ve güçlü bir ilişki gelişmeye başlıyor. Çünkü kısıtlayıcı hiçbir fikir veya diyet sizi o zihninize düşen dürtüden alıkoyamaz. Yüksek ihtimalle o kaçındığınız besin her ne ise onu bir süre için kendinizden uzaklaştıracaksınız ancak zihninizde yaşadığınız bu kaçma/kovalama savaşı yüzünden en ufak bir güçsüzlük veya bahane anında normalde tüketebileceğinizin iki katı miktarda yemiş halde bulacaksınız kendinizi.

Yeme atakları yaşayan biri olarak kendiniz için yapacağınız en kötü şey; o aklınıza düşen şeyden kaçmaktır. Hele ki kilo verme sürecindeyseniz, bu tip ataklar yaşayan biri olarak ondan her kaçtığınızda daha şiddetli olarak onu istediğinizi fark edeceksiniz. Sizi kısıtlayan diyetlerden uzak durmalısınız. O gelen atağı fark edip, ne zaman geldiğini düşünüp, bunu hangi duygu anlarında daha çok istediğiniz fark edip, beslenme ve davranışınız arasındaki anları fark etmeye odaklanmalısınız.

Yeme ataklarından kaçmaya devam ettiğiniz sürece bırakın kilo verme süreçlerinde başarılı olmayı yüksek ihtimalle uzun vadede bir takım yeme bozukluklarına da sahip olabilirsiniz. Mesela Bulimia Nervosa veya Binge Eating… Yeme atağı yaşayan insanların uzun vadede en çok yakalandıkları beslenme bozuklukları arasında sayılmaktadır. Beslenmeyi bir başkasından, bir duygudan, bir üzüntüden ve en önemlisi KENDİZDEN bir öç alma biçimi kullanmayın. Bu konular üzerine düşünmeye başlayarak ilk adımı atabilirsiniz, inanın düşündüğünüz kadar zor değil gerisi.

O nedenle kalori sayımına dayalı, kısıtlayıcı ve yasaklı diyetlerden, bu tip yaklaşımlardan uzak durmanızı ve davranışın kaynağına odaklanmanızı tavsiye ederim. Aksi taktirde uzun vadede kaçan/kovalanan bir döngüden kurtulmak ve kilo kaybı konusunda başarıya ulaşmak çok zor. Bu esnada kendinize yaşattığınız duygusal şiddeti saymıyorum bile.

Huzurlu bir gün dilerim herkese…


Sevgilerimle,

Hande ACAREL, M.Sc., RD

Uzman Diyetisyen, Fitoterapist ve Pilates Eğitmeni

8 views0 comments

留言


bottom of page