top of page

YAŞ İLERLEDİKÇE METABOLİZMA DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ KADAR YAVAŞLAMIYOR! PEKİ METABOLİZMA NEDEN YAVAŞLAR

İlerleyen yaşla beraber metabolik hızda belirgin bir yavaşlama olduğunu düşünürüz. Genel olarak da tartıdaki yukarı yönlün artışın nedenini buna bağlarız. Özellikle kadınlar özelinde bu sürece menapoz da eşlik eder ki menapozal döngü eğer aksiyon almazsanız özellikle karın bölgesi yağlanmada gerçekten negatif bir etki gösterir.


YAŞ İLERLEDİKÇE METABOLİZMA YAVAŞLAMIYOR!
YAŞ İLERLEDİKÇE METABOLİZMA YAVAŞLAMIYOR!

YAŞLANDIKÇA METABOLİZMA YAVAŞLAMIYOR! PEKİ METABOLİZMA NEDEN YAVAŞLAR


Sizlerle sonuçları yayınlanan bir çalışmayı paylaşmak istiyorum.


Science dergisinde yayınlanan 6400 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada metabolik hız değişimi ve yaş konusu incelendi.

Sonuçlar şaşırtıcı!


Metabolizma hızı doğumumuz itibariyle en yüksek hızına 12 aylıkken ulaşıyor. Ardından 20’li yaşlara kadar her yıl yaklaşık yüzde 3 oranında yavaşlıyor. 60 yaşına kadar yavaşlama eğilimi gösterse de aradaki fark düşündüğümüz kadar büyük değil. Her 10 yılda bir 50 kalori kadar… Yani 30 yaş ile 50 yaş arasında metabolik hızdaki düşük yaklaşık 100 kalori civarı.


O zaman ilerleyen yaşla beraber kilo almaya daha yatkın hale gelmemizin nedeni ne?

1. Daha fazla kalori alımı, artan stres faktörleriyle yeme eğilimlerinin değişmesi

2. Daha az enerji harcamak, yavaşlamak, masa başı çalışmak

3. Daha az egzersizin getirdiği daha düşük kas kitlesi


• İlerleyen yaşla gelen hareketsiz yaşam, kas kitlenin kaybına neden oluyor. Kas, metabolik yanıtı düzenler. O nedenle sağlıklı yaş almak için kas kitlenizi korumalısınız.


• Günlük enerji alımınızı kontrol altına almalısınız. Her gün alkol, şeker, junk food vb. tüketiyorsanız. Sadece bunları haftada 3’e düşürmek bile 10 yıl öncesine göre 50 kalori kadar yavaşlayan metabolizmanızı rahatlatır!


• Yaşamın getirdiği stresle yemek yoluyla baş etmektense farklı alternatifleri değerlendirmek lazım, örneğin hem fiziksel hem de duygusal anlamda dengelenmenize destek sağlayacak haftada 3 kere 1 saatlik tempolu yürüyüşler yapmayı hedefleyin.


Sevgilerimle,

Hande ACAREL, M.Sc., RD

Uzman Diyetisyen, Fitoterapist ve Pilates Eğitmeni

16 views0 comments

Comments


bottom of page