top of page

METABOLİK HIZI ARTIRARAK YAĞ YAKIMINI TETİKLEYECEK 5 ARA ÖĞÜN

Updated: Nov 19, 2023


METABOLİK HIZI ARTIRARAK YAĞ YAKIMINI TETİKLEYEBİLECEK 5 ARA ÖĞÜN
METABOLİK HIZI ARTIRARAK YAĞ YAKIMINI TETİKLEYEBİLECEK 5 ARA ÖĞÜN

METABOLİK HIZI ARTIRARAK YAĞ YAKIMINI TETİKLEYECEK 5 AR


Beslenme dünyasında son zamanların en çok tartışılan konularından biri; Ara Öğün. Biz beslenme uzmanları uzun zamandır günlük beslenmede ara öğün tüketiminin çok önemli olduğundan ve mümkün olduğunca sık ara öğün yapmak gerektiğinden bahsediyorduk. Son zamanlarda bilim dünyası ara öğün tüketiminin gerekli olmakla beraber çok fazla ve kontrolsüz tüketildiğinde günlük enerji alımını arttırdığına dikkat çekiyor. 2-2,5 saatte bir kan şekerinin düşme eğilimine girdiğini, bu durumun metabolizmada kıtlık efekti yaratmaya başladığını ve yaşamsal faaliyetleri devam ettirebilmek adına kendini yavaşlattığını ve neredeyse bazal metabolik hız seviyesinde çalıştığını biliyoruz. Bu nedenle de metabolizmanın hızını arttırabilmek adına gerekli “yakıt” ı sağlamak çok önemli. Bu da ancak beslenmeye devam ederek sağlanabilir. Bütün bu kişiye özel düzenlenmesi gereken beslenme programlarına ek olarak bazı ipuçları sayesinde ara öğünlerde seçeceğiniz yaklaşımlarla yağ yakımını hızlandırmanız mümkün;

METABOLİK HIZI ARTIRARAK YAĞ YAKIMINI TETİKLEYEBİLECEK 5 ARA ÖĞÜN
METABOLİK HIZI ARTIRARAK YAĞ YAKIMINI TETİKLEYEBİLECEK 5 ARA ÖĞÜN

METABOLİK HIZI ARTIRARAK YAĞ YAKIMINI TETİKLEYECEK 5 AR

1. Haşlanmış yumurta ve tahıllı grisini: Yumurta hem sarısı hem de beyazı nedeniyle önemli bir besin. Sarısı içerdiği B vitaminleri ile metabolizmanın daha iyi çalışmasına yardımcı olur, beyazı ise içerdiği yüksek proteinden dolayı metabolizmayı hızlandırır. İki adet tahıllı grissini ile tüketeceğiniz haşlanmış yumurta sadece 140 kalori.

2. Yeşil çaylı milk-shake: 1 su bardağı badem sütüne ½ su bardağı soğuk su ve 1 tatlı kaşığı matcha çayı ilave edin ve iyice karıştırın. Matcha çayı, bir yeşil çay çeşididir ve yüksek oranda antioksidan içerir.

3. Müslili yoğurt kupları: 1 kase yoğurt ve 2 yemek kaşığı müsli ile hazırlayacağınız bu ara öğün seçeneğini tatlı ihtiyacı duyduğunuz zamanlarda da gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. En alta yoğurt üzerine 1 kaşık müsli üzerine tekrar yoğurt, üzerine 1 kaşık daha müsli koyarak kat kat yoğurt ve müsli katları yaratabilirsiniz. Kan şekerini dengelemek açısından önemli bu seçeneği özellikle ikindi ara öğünlerinde tercih edebilirsiniz.

4. Menemen ve 1 dilim tahıllı ekmek: Bir tatlı kaşığı zeytinyağına 1 adet soğan, 2 adet biber ve 1 domates ile menemen içi hazırlayın, karışım hazır olduğunda 1 adet yumurta kırarak pişirin. Bir dilim tahıl ekmeği ile tüketin. 210 kalorilik ara öğününüz size 8 gram protein sağlayacak. Lezzetli olduğu kadar sağlıklı olan bu ara öğünün tok tutma süresi de oldukça uzun.


5. Avokado yatağında beyaz peynir: Avokado C, E, K ve B-6 vitaminlerinin yanı sıra riboflavin, niasin, folat, pantotenik asit, magnezyum ve potasyum açısından harika bir kaynaktır. Ayrıca, lutein, beta-karoten ve omega-3 yağ asitleri sağlarlar. Uzun süre tok tutma özelliğine sahip olduğu için daha az kalori almanıza neden olarak kilo kaybına yardımcı olabilir. Ayrıca lif bakımından yüksek ve karbonhidrat olarak düşüktür, bu da kilo kaybına neden olabilir. 1 yarım avokado içerisine beyaz peynir, domates ve maydanozla hazırladığınız bir içi koyarak dengeli bir ara öğün yaratabilirsiniz.

Sevgilerimle,

Hande ACAREL, M.Sc., RD

Uzman Diyetisyen, Fitoterapist ve Pilates Eğitmeni

50 views0 comments

Comments


bottom of page