top of page

GENÇLİK TELAŞI

Updated: Nov 19, 2023


GENÇLİK TELAŞI
GENÇLİK TELAŞI

GENÇLİK TELAŞI


Çok haklı bir telaş. Kesinlikle. Yani insan neden yaşlanmak istesin, genç kalma derdine düşmesin ki. Neticesinde gençliğin aynı zamanda sağlığa, güzelliğe, iyi görünmeye ve hissetmeye denk gelen bir yeri yok mu algımızda. Evet, var. Ancak son zamanlarda yaşamın pek çok alanında karşılaştığımız bir yanılsamanın etkisi altındayız. Gerçekte nasıl göründüğümüz ve hissettiğimizden ziyade dışarıya karşı nasıl göründüğümüz en büyük meselemiz. Aynaya baktığımızda gördüğümüz "gerçek" şeyle ilgilenmek yerine onu gizlemek, saklamak ve mümkün olduğunca gerçekliğini saptırmak gibi bir eğilimin içinde debelenmekteyiz.


Oysa bu gençlik mevzusunu yeniden ele alırsak karşımıza üzerinde düşünmek durumunda olduğumuz bir kaç mesele çıkıyor;

Genetik mirasınız en büyük şansınız. Bu noktada kendinizi iyi hissediyorsanız annenizi ve babanızı şükranla anabilirsiniz:)

Ancak bunun dışındaki tüm parametreler sosyal medya hesaplarındaki filtrelerden ziyade size bağlı. Temel mesele yaşlandıran faktörleri azaltmakta.


1.Kötü beslenme bunun en temel ayağı. Bir beslenme uzmanı olarak diyebilirim ki içine aldığın ve bedenine değen her şeyin sende sebep olacağı etkiyi yok saymak ancak iyi bildiğin bir şeye kulaklarını tıkamak gibidir. Kulağını açtığında o duyduğun şey ne yazık ki gerçekliğini yitirmeyecektir. Orada öylece kabullenmeni bekleyecektir.


2.Hareket eksikliği. Doğanın işleyişine ters giden bir durum var bu noktada. Beden varoluşu gereği hareket etmek ister. Bunu göz ardı etmek baştan lades demek. Harika bir vücuda, sımsıkı kaslara sahip olmaktan bahsetmiyorum. Bedenini kullanmak en asli görevin. Sadece bunu anlamanı diliyorum.


3.Sigara, alkol, şeker, bozulan metabolik süreçler; insülin direnci, karaciğer yağlanması.. Vücuduna giren her şey ya iyi ya da kötü ama bir sonuca neden olur. İyi besinler iyilere, genetiği oynanmış, doğası bozulmuş, dışarıdan müdahale edilmiş vb. olanlar kötü şeylere sebep olur. Sigara, alkol, şeker tüketimi de bu bakış açısıyla aynı yerde duruyor.


Metabolizmada oksidatif stresi artıran şeyler yaşlanmanı da hızlandırır. Ben hayatın sırrının denge olduğuna inananlardanım. Negatifi tetikleyen her şeyin pozitifini de hatırlamaya gayret ediyorum. Kendimizi cenderede gibi hissetmemize gerek yok. Keyif aldığımız şeyleri yapmakta özgürüz. Sadece panzehiri bulmak önemli. Güzel yaşamanın panzehiri de iyi beslenmek ve hareket etmek. Buna inanıyorum.


Bir de şunu kendimize hatırlatmamız çok önemli.

Gençlik neşe ve yaşama sevinci ile seyreden bir ruh halidir. Yüzünüzdeki kırışıklıklara veya karın yağlarınıza çare bulabiliriz ama işte o sevinci kaybederseniz yerine yenisini koymanız için size hiçbirimiz yardımcı olamayız. O yüzden kendinize iyi davranın.


Sevgilerimle,

Hande ACAREL, M.Sc., RD

Uzman Diyetisyen, Fitoterapist ve Pilates Eğitmeni

15 views0 comments

Comments


bottom of page