top of page

BESLENMEYİ DÜZENLEMEK EGZERSİZİN OLMAZSA OLMAZI!

Updated: Nov 19, 2023

Egzersiz Öncesi Nasıl Beslenmeliyim?

Egzersize başlamadan 2 saat önce düşük glisemik etkiye sahip olan, sindirim sisteminizi rahatsız etmeyecek, enerji içeren, kaliteli karbonhidratlardan zengin, süt ve yoğurt gibi protein kaynaklarıyla desteklenmiş bir öğün tüketmeniz önemli. Örneğin muz ve süt ya da çok tahıllı ekmeğin arasına füme et ve peynir ile yapılmış bir sandviç ya da 1 kase yoğurtlu yulaf egzersiz öncesi tüketilebilir. 6 badem ile süt de egzersiz öncesi atıştırmalığı olabilir.


Peki Başka Nelere Dikkat Etmeliyim?

Vücutta yavaş sindirilen tam tahıllı ekmek gibi kompleks karbonhidratlar vücudun egzersiz esnasında duyduğu enerji ihtiyacını karşılar, performansınızı artırır. Tam tahıllı besinler sayesinde egzersiz sırasında kasta bulunan glikojen yani bir nevi şeker depolarının hızlı boşalması ve buna bağlı oluşan egzersiz sırasındaki yorgunluk oluşumu ve kan şekerinin ani düşmesi önlenebilir. Ayrıca yaptığınız egzersiz türüne bağlı olmakla birlikte uygun karbonhidrat tüketimiyle kas gelişimi desteklenebilir.Egzersiz yapan bireyler genellikle yağ tüketiminden kaçarlar. Aksine yağ tüketimini kısıtlamak doğru değildir.

BESLENMEYİ DÜZENLEMEK EGZERSİZİN OLMAZSA OLMAZI


Egzersiz Sonrası Nasıl Beslenmeliyim?

Egzersiz sonrası beslenme glikojen depolarını yenileyecek kadar karbonhidrat, kas dokuları onarımını gerçekleştirecek kadar protein içermelidir. Bunun yanı sıra terlemeyle kaybedilen sıvı ve mineraller de takviye edilmelidir.

Genellikle 30-60 dakikalık egzersizlerde, egzersiz sonrası yoğun bir beslenme takviyesini gerektirmez. Glikojen depolarını doldurmak için karbonhidrat ve protein içeren, 100 kalorilik bir ara öğün yeterli olacaktır.

Bu ifadeden de anlayabileceğiniz gibi aslında egzersiz sonrası beslenme egzersizin süresine ve biçimine göre değişiklik gösterecektir. Bireysel farklılıklar, şişmanlık durumu vb. etkenlerin de göz önünde bulundurulması gerekir.


Sevgilerimle,

Hande ACAREL, M.Sc., RD

Uzman Diyetisyen, Fitoterapist ve Pilates Eğitmeni

28 views0 comments

Comments


bottom of page