top of page

AÇ KARNINA EGZERSİZ YAPMAK YAĞ YAKIMINI ARTIRIR MI?

Updated: Nov 19, 2023


AÇ KARNINA EGZERSİZ YAPMAK YAĞ YAKIMINI ARTIRIR MI?
AÇ KARNINA EGZERSİZ YAPMAK YAĞ YAKIMINI ARTIRIR MI?

AÇ KARNINA EGZERSİZ YAPMAK YAĞ YAKIMINI ARTIRIR MI?

Aç karnına egzersiz yapmanın yağ yakımını artıracağı terosinin temelinde şu yatıyor; gece boyunca eksilen glikojen depoları ile egzersize başladığınızda bedeniniz bunu algılıyor ve hücrenin yakıt kullanımı karbonhidratlardan yağlara kayıyor.


Doğrudur, aç karnına başladığınız fiziksel aktivitede beden yağ asitlerini yakıt olarak kullanmaya başlar. Ancak bir önceki yazı serisinde de konuştuğumuz gibi burada kullanılan yağ asidi ile bedende depo olarak bulunan yağ aynı şey değildir. O nedenle aç karnına egzersiz yaptığınızda yağ depolarınız yanıyor gibi bir fikre kapılmayın.

Aç karnına egzersize başladığınızda bir süre yağ asitleri kullanılır. Ardından da proteinler devreye girer. Bunun ne zaman başlayacağı egzersizin süresi ve türüne göre değişiklik gösterebilir.

Bazı araştırmalar düşük kas glikojen düzeyleri ile yapılan yüksek şiddetli egzersizlerin yağ oksidasyon kapasitesini normal kas glikojen grubundan daha iyi geliştirdiği sonucuna varmaktadır. Ancak hemen bunu karşısında duran bir başka çalışma düşük kas glikojen depoları ile yapılan egzersizin hücre içi pek çok değişime neden olduğunu da belirtiyor. Plazmada yağ asidi artışı veya su kaybı gibi.

Diğer yandan araştırmacılar düşük glikojen depoları ile egzersiz yapmanın yüksek veya normal glikojen depoları ile yapılacak egzersizlerden daha yüksek bir kassal adaptasyona yol açabileceği düşüncesindeler. Bu önemli bir bulgu. Ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Önerim: Uzun ve yoğun antremanlara 45-60 dakikalık toklukla başlamanız yönünde. Egzersiz sonrası gelecek açlık ve egzersiz sırasındaki performans düşüklüğünü önleyebilmek adına. Çünkü biliyorsunuz, ne kadar çok enerji harcarsanız o kadar fazla yağ yakacaksınız.

Ancak mesela yarım saatlik kardiyo egzersizleri veya 20-30 dakikalık tempolu sabah yürüyüşleri aç karnına yapılabilir. Böyle bir kombinasyonu takip etmek yeterli.

Bu konudaki araştırmaları takip etmeye devam etmeliyiz. Bakalım bilim gelecek günlerde bize daha net şeyler söyleyecek mi?


Sevgilerimle,

Hande ACAREL, M.Sc., RD

Uzman Diyetisyen, Fitoterapist ve Pilates Eğitmeni

6 views0 comments

Comments


bottom of page